TR | EN

BAKAN FARUK ÖZLÜ’DEN GÜRES TEKNOLOJİ AR-GE OFİSİNE ZİYARET

Bilim ve Sanayi Bakanı Dr. Faruk Özlü, Celal Bayar Üniversitesi Muradiye Kampüsü’nde yer alan Teknokent Geliştirme Bölgesi’nin açılışını yapmak üzere geçtiğimiz günlerde Manisa’daydı.

 

Açılış sonrasında Teknokent’te yer alan şirketleri de ziyaret eden Bakan Özlü’nün ilk durağı Güres Teknoloji Ar-Ge ofisiydi. Çalışanların büyük ilgisi ile karşılaşan, tüm personel ile tanışıp Ar-Ge ofisini detaylı bir şekilde gezen Bakan Özlü ziyareti esnasında,  Güres Group Teknik Koordinatörü Turgut Yılmaz aracılığıyla, Güres Biyokütle Enerji Santrali projesi hakkında da bilgi edindi.

 

Temmuz 2018’de start alması planlanan Güres Biyokütle Enerji Santrali projesi; nem ve rutubet oranı yüksek olduğunda kalorifik değeri düşen tavuk dışkısının Güres’in kendi patentiyle ürettiği Yatay Kurutucularda yakılabilir kuruluğa getirilip kalorifik değerini yükseltmeyi ve yenilenebilir biyokütle enerji kaynağı haline getirilmesini mümkün kılıyor.

 

Ülkemizde yumurtacı  tavuk yetiştiriciliği yapan tesislerin en önemli sorunları arasında kümeslerden gelen gübrenin bertarafı yer alıyor. Hastalıklara ve kötü koku ile sinek oluşumlarına neden olmaması için uygun bir şekilde işlenmesi şart olan kümes gübreleri, yaklaşık %75 – 80 nemlilik gösteriyor. Tamamen Güres Teknoloji Ar-Ge ekipleri tarafından geliştirilen Yatay Kurutucularda kurutulan gübrenin nemi %20 ye düşürülerek   depolanması, toprağa direkt olarak verilmesi ve işlenmesi mümkün hale getiriliyor.

 

Nemi düşürülen, sezonluk tercih edilen ve yılın geri kalan kısmında stok yapılan işlenmiş gübrenin çevresel etkilerinin kontrol altında tutulması ve stoklama maliyetinin karşılanması kanatlı üreticisine ciddi anlamda yük oluyor.

 

Bu sorunların önüne geçerek tavuk dışkısının yenilenebilir biyokütle enerji kaynağı haline gelmesini sağlayacak ve bu sayede sektörde çığır açacak olan Güres Biyokütle Enerji Santrali projesi, tesisin karbon döngüsüne zarar vermemesi ile de dikkat çekiyor.

 

Gübrenin içerisindeki karbonun %95’in üzerinde yakılmasını ve karbondioksit olarak doğaya tekrar verilmesini sağlayan sistemi sayesinde tesisin karbon dengesine hiçbir olumsuz etkisi bulunmuyor.

 

Yurt dışında gübreden elektrik üreten tesislerin örnekleri olsa da, Güres Biyokütle Enerji Santrali projesi; yakma sistemi, yatay kurutucular ve elektrik üretiminin bir arada kullanıldığı tesisi ile hem Türkiye’de hem de Dünya’da bir ilk olacak.

 

2,3 MW saat elektrik üretim kapasiteli Güres Biyokütle Enerji Santrali’nin üreteceği elektrik ile yaklaşık 2 köyün elektrik ve ısınma ihtiyacı karşılanabilecek kapasitededir.

 

Güres GroupYumurta Üretim Tesislerinden, Yem Fabrikasına, Viyol Fabrikasından, Kuluçka, Yarka ve Damızlık Üretim Tesislerine, Gübre Üretim Tesisinden, Kafes ve Ekipman Üretim Fabrikasına, ülkemizin tek çatı altına toplanmış, en büyük tam entegre yumurta üretim tesisidir. Güres Group, 700.000 metrekarelik açık alan üzerine, 250.000 metrekarelik kapalı alanda, yıllık 1.000.000.000 adet yumurta üretimi gerçekleştirmekte ve yumurta tavuğu kafes ürünleri ile tüm Türkiye'ye ve yurt dışı pazarına hizmet etmektedir.